E-mailYouTube Facebook

 מאמרים

אילס סחר - מאמרים

כל מה שרצית לדעת על ריח

 

אנו , באילס סחר, מאמינים כי המפתח להשגת איזון בריא עובר דרך חמשת החושים.

 חוש הריח שלנו משחק תפקיד חשוב מאוד במערכות הגוף בכלל ובאיזונים של מערכות הגוף בפרט. ניחוחות יכולים לתרום בדרכים שונות על פעילויות המוח שלנו ועל הגוף

הגישה ההוליסטית, הרואה את החיבור בין הגוף למוח, משליכה גם על תפקידו הייחודי של חוש הריח במרקם המורכב והעדין שבין המוח לגוף.

 תפישת הריח,  תלויה במידה רבה בנסיבות.  ריח בישול נתפש כרצוי בעת בישול, אך לא לאחר הארוחה או כאשר יש תחושת מלאות.
גם גורמים תרבותיים לוקחים חלק בתפישת הריח - מה שנעים לאחד עשוי להיות לא נעים לאחר.
ריחה של הגויאבה למשל הוא ריח שנוי במחלוקת, כאשר לרוב האנשים דעה מוצקה עליו לכאן או לכאן.

מחקר ריחות הוא שדה מחקר מתפתח, אך הוא מסובך ומורכב. מערכת ההרחה האנושית יכולה להבחין בין אלפי ריחות שונים על בסיס כמות מועטה ביותר של חומר הנישא באוויר. חוש הריח של חיות רבות טוב יותר. ישנם, למשל, סוגים של פרחים המפרישים ריחות הנקלטים על ידי דבורים במרחק של קילומטר ויותר.

פרומונים הם ריחות כימיים המשמשים לתקשורת. נקבת העש יכולה להפריש פרומון שיגרה את הזכר ממרחק של כמה קילומטרים. מלכות דבורי הדבש מפרישות באופן קבוע פרומונים ששולטים על פעילות הכוורת. הפועלות בכוורת יכולות להפריש ריחות שיקראו לדבורים אחרות לתוך חלל מתאים כאשר הנחיל עובר ממקום למקום, או לסמן "אזעקה" כאשר הנחיל נמצא תחת איום.

 

ריחות מלאכותיים

מדענים עובדים על יצור מכונות מריחות שיוכלו להתמודד עם ריחות שונים - החל מבחינת בשמים וכלה בזיהוי מחלת הסרטן, אך ה"אפים המלאכותיים" טרם הגיעו לרמת ביצועים מספקת.

מדענים אחרים עובדים על הפקת ריחות באופן אוטומטי על בסיס מגוון מצומצם של ריחות, כפי שניתן להרכיב מגוון צבעים על בסיס מספר צבעי יסוד. בשנות השמונים היה גל אופנתי של "עטי ריח" - עטים צבעוניים, שכל אחד מהם אופיין בריח מסוים. זו דוגמה לאופנה שהטכנולוגיה גרמה.

כיום, מנסים להלהיב את קהל הצרכנים עם גימיקים המכוונים לחוש הריח. חברת סמסונג הודיעה על הגשת פטנט על טלפונים סלולריים המכילים מכל בושם לפליטה בלחיצה על כפתור או בכניסת שיחה.

אמפולת ריח בננה, שהוא אחד הריחות שחיקוייו המלאכותי רווח יותר, משמשת לבדיקת אטימותו של מסנן מסיכת אב"כ: אם ניתן להריח את הריח, המסכה אינה אטומה או שמסנן הפחם טעון החלפה.

 

 

מספר עובדות ותובנות

 אנו יכולים לזהות בממוצע עד 10,000 ריחות שונים .

חוש הריח שלך משפיע על הדרך שבה אתה הטעם, מאפשר לך לתפוס טעמים ותחושות

חוש הריח שלך משפיע על הדרך שבה אתה מפרש את הטעם .

חוש הריח מאפשר לך לתפוס תחושות וטעמים צורכבים ( לא פשוט כמו מתוק או מלוח)

לכל אדם יש משלהם, טביעת אצבע ריח "ייחודי"

אין שני אנשים המריחים את אותו הריח באותה דרך

להאף שלך יש זיכרון טוב מאוד.לאורך שנים ארוכות 

ריח ישאר בזיכרון שלך הרבה יותר מאשר החושים האחרים.

האף שלך יכול להריח ולנתח ישירות את מקור הריח ולחבר את האסוציציה הקשורה לכך.

 

 

האם ניחוחות יכול להשפיע על מצב הרוח שלך?

 ניחוחות יכולים להביא תועלת נוספת שיכולה ללכת הרבה מעבר לריח עצמו.

הם יכולים לתרום לתחושת הרווחה ולשפר את הקשר בין הגוף והנפש

Aromachology  היינו  מדע שמטרתו לבחון את הקשר בין הטכנולוגיה ניחוח ופסיכולוגיה להעביר, באמצעות ריח, מגוון של רגשות מסוימים, כגון הרפיה, התרגשות, חושניות, אושר והישגים, ישירות אל המוח. Aromachology בוחנת את הגירוי של חוש הריח שלך וכיצד הוא מועבר למוח שלך, לרבות מחקרים ביחס לדרכים שבהן ניחוחות יכול לשמש, כדי לשפר את חיי היום יום.

 

האם תהית אי פעם איך האף שלך באמת עובד

 כל מנגנון הריח והשפעותיו קשור למונח " olfaction '- , זהו השם הרשמי לתאר חוש הריח שלנו - המאפשר לנו לזהות חומרים מומסים באוויר, או ניחוחות.  אשר פעם זיהינו אותם.

אלו מתקשרים בחלק מקישוריו של המוח שלנו, מעורב עם הרגשות והזיכרון

ל olfaction ישנה יכולת לזהות עד 10,000 ריחות שונים, כך אנו יכולים לזכור בושם של אהוב או אהובה שהכרנו לראשונה בפגישה הראשונה כשרק הכרנו אותם, או לחזור חזרה בזמן לילדות רחוקה בעקבות הרחתו של אותו ניחוח ...

 

שיפור מצב הרוח והזיכרון

הניחוח הנכון יכול לעזור להכניס אותך למצב רוח חיובי יותר להוסיף מימד נוסף לחיים שלך.

החיבור בין ריח ומצב הרוח מגיע בעיקר מן הזיכרונות .

מודעות לריח יכולה להתעורר בנו בפתאומיות ולגרום לתחושות משמעותיות

לדוגמה, אמא יכולה להרגיש מאוד שמחה בכל פעם שהיא מריחה את ריח תינוקה.

 

ניחוחות הם השער לזיכרונות שלנו

קיים הקשר חזק בין ניחוחות לזכרונות הצרובים בתודעה שלנו,גם אם נדמה כי השתכחו ונעלמו עם בחלוף השנים.

הריח הוא חזק יותר בהשפעתו באפקט הזיכרון שבו, יותר מכל החושים האחרים שלנו, בכך שהוא יכול לקחת אותך מיידית אחורה בזמן אל המקום והזכרונות של האירוע.  לעיתים זהיכול אפילו לעורר זיכרון כי ייתכן שהית כבר סבור ששכחת, אפילו בילדותך.

 

חוש הריח שלנו הוא דינאמי, מתעדכן, בעוד שאנו ממשיכים לחוות חוויות חדשות  עם ריחות חדשים . על ידי ההכרה בהיבטים המדהימים הקשורים לחוש הריח שלנו, ניתן להשתמש בניחוחות ליצירת האווירה המיוחדת  שמשרה עלינו, שלווה נעימות , נוחות והשראה.

 

איל'ס סחר מייבאת מגוון רחב ואיכותי של מוצרי ריח מתקדמים, ליצירת אווירה רגועה ויוקרתית בבית, במשרד וברכב.
המוצרים הבולטים שבינהם  הינם מארזים מהודרים של  ערכות מפיצי ריח , היכולים לשמש גם כערכת שי מהודרת,  מוצרי בישום לארונות כדוגמת מעטפות ריח במגוון ריחות עצום, היכולים להדיף ריח נעים במשך חודשים ארוכים ולבשם את חדרי השינה וארונות הבגדים, בדומה למוצרים מוכרים כדוגמת מקלוני ריח, מונעי ריחות עשן סיגריות כדוגמת עשן נמוג או מפיצי ריח אוטומטיים , המבצעים פעולה יזומה אוטומטית של הפצת ריח בהתאם לתכנות פשוט מראש.

כמו כן , מייבאת חברת איל סחר מגוון רחב ואיכותי של מוצרים לרכב ולתעשיה החל מ אירוסולים, לצד פחיות ריח קליפורניה לרכב וכלה במוצרי היגיינה, מכשירי חיטוי   ומבשמים למוסדות ולתעשיה.